poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Podróże nie tylko po literaturze

"Historia z pewnej ulicy"  Justyny Bednarek ==>>
Justyna Bednarek "Historia z pewnej ulicy" | Muzeum POLIN - YouTube

 Poznaliście historię mieszkańców ulicy Magnolii, która była wzorowana na osobach i zdarzeniach, które miały miejsce w Warszawie. Było to około 80 lat temu, kiedy toczyła się II wojna światowa. "Historia z pewnej ulicy" to historia przyjaciół zamieszkujących przy ulicy Magnolii i jak się okazuje, na szczęście przyjaźń potrafi przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach.

W tym czasie miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie, którego rocznicę zawsze obchodzimy w kwietniu – powstanie w getcie warszawskim.

Dowiedzieliście się, czym było getto – to tam musieli się przeprowadzić rodzice Helenki. Więcej o powstaniu w getcie warszawskim będziecie uczyć się na lekcjach historii, gdy będziecie starsi.

Za to teraz włączymy się w upamiętnienie tego wydarzenia i wspólnie wykonamy znak pamięci o powstaniu – żonkila. Dlaczego żonkila? W czasie powstania w getcie warszawskim walczył człowiek, który później, po wojnie, starał się zachować pamięć o tych trudnych dniach i trudnej historii. Przychodził w Warszawie pod pomnik Bohaterów Getta Warszawskiego i składał bukiet kwiatów – żółtych żonkili. Ten pan już nie żyje, ale kontynuowane jest jego działanie i na znak pamięci robimy papierowe żonkile. Dlatego teraz przygotujemy nasze własne żonkile.


Jak wykonać takie żonkile?

Potrzebne będą kartki z bloku rysunkowego w żółtym kolorze, ołówek, nożyczki, nożyk do papieru, linijka i klej. 








Zachęcamy do obejrzenia filmiku z instrukcją wykonania żonkili ==>> Jak zrobić żonkila

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz