poniedziałek, 24 maja 2021

Podróże nie tylko po literaturze

 Zapraszamy na spotkanie czytelnicze, podczas którego chcemy zabrać Was w podróż z książką Marty Krzemińskiej "Dlaczego słońce świeci?"



Dowiecie się z niej: czym w ogóle jest słońce, kiedy powstało, co to jest układ słoneczny, co to jest wiatr słoneczny, ale również co to jest warstwa ozonowa oraz promieniowanie UV, do czego służy teleskop, skąd bierze się tęcza, czy jak działa zegar słoneczny. Jesteście ciekawi, zatem ruszamy!



 
Słońce jest gwiazdą znajdującą się najbliżej Ziemi.

 
 
Słońce i krążące wokół niego planety tworzą Układ Słoneczny. Jak wygląda układ słoneczny? Słońce znajduje się w samym środku układu planetarnego i jest dużo większe od wszystkich planet.


 
Wyobraźcie sobie, że temperatura na powierzchni Słońca wynosi około 5500 stopni Celsjusza. Najwyższa temperatura panuje w słonecznym jądrze - dochodzi mniej więcej do 15 milionów Stopni Celsjusza. Dla porównania: temperatura w piecu do pieczenia pizzy wynosi 500 stopni Celsjusza, czyli około 10 razy mniej niż na powierzchni słońca.


 
Promienie Słońca docierające na Ziemię niosą ze sobą nie tylko światło, które widzimy, ale również promieniowanie podczerwone, czyli to, co odczuwamy jako ciepło oraz promieniowanie ultrafioletowe (UV), którego ludzie anie nie widzą, ani nie czują jego obecności. To właśnie przed nadmiarem promieniowania ultrafioletowego chroni naszą planetę warstwa ozonowa w atmosferze.


 
Kiedy świeci Słońce i pada deszcz na niebie można zaobserwować zjawisko atmosferyczne zwane tęczą. Kiedy światło słoneczne, które normalnie jest białe, natrafia na krople wody unoszące się w powietrzu, ulega rozszczepieniu na następujące kolory: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo (granatowy) i fioletowy. To właśnie z tych kolorów składa się łuk tęczy. Zawsze ułożone są one w takiej samej kolejności.


 
Słońce jest dla Ziemi głównym źródłem energii. Promieniowanie słoneczne ogrzewa atmosferę, oceany i lądy. Sprawia, że Ziemia jest miejscem przyjaznym dla życia. Bez Słońca życie na naszej planecie nie mogłoby istnieć.
Rośliny wykorzystują światło słoneczne do produkcji substancji odżywczych (cukrów), dzięki którym mogą się rozwijać.

 
Zapraszamy do biblioteki po książkę "Dlaczego słońce świeci ?", a tymczasem ułóżcie wiosenne, kwitnące drzewo w promieniach słońca. Potrzebne do tego zadania będą: nakrętki po napojach w kolorach zielonym, białym i żółtym, sznurek oraz rolki po papierze toaletowym.
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz