GODZINY OTWARCIA: PN, WT, CZW. PT. 10-18; ŚRODA 8-16; SOBOTA 9-14
niedziela, 31 stycznia 2021
Przygoda życia Tony'ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej
100
lat temu urodził się Tony Halik (właściwie Mieczysław Sędzimir
Antoni Halik, 1921-1998).
Był jednym z najsłynniejszych
polskich podróżników, a w czasach PRL-u jego program „Pieprz i
wanilia”, tworzony wraz z wieloletnią
współpracowniczką i partnerką Elżbietą Dzikowską, był dla
Polaków prawdziwym oknem na świat, regularnie przyciągając przed
telewizory w niedzielne popołudnia kilkanaście milionów
widzów. Tony Halik był tak naprawdę człowiekiem, którego nikt
nie znał, nawet Elżbieta Dzikowska. Opowiadał o sobie niestworzone
rzeczy: że był prywatnym pilotem prezydenta Argentyny Juana
Peróna, pił szampana z królową brytyjską Elżbietą II, a w
czasie II wojny światowej służył w Royal Air Force i był
strącony nad Francją, angażując się tam w działania ruchu
oporu. Tymczasem tak naprawdę służył w niemieckim Wehrmachcie, z
którego zdezerterował i dopiero wtedy dołączył do maguis, a do
tego po latach okazało się, że był też zarejestrowany przez SB
jako TW „Sędzimir”. Te konfabulacje nie przeszkodziły mu jednak
w zrobieniu prawdziwej kariery, bo pracował dla słynnego tygodnika
„Life” czy amerykańskiej stacji telewizyjnej NBC. W roku 1972
zaczął współpracę z Telewizją Polską, a program „Pieprz i
wanilia” zagościł w jej ramówce na ponad 20 lat. Pisał też
książki, podobnie jak Elżbieta Dzikowska, i mamy je w naszych
zbiorach, można więc poznać nieco lepiej tę nietuzninkową
postać, prawdziwego człowieka o wielu twarzach.
sobota, 30 stycznia 2021
Rozwiązanie zimowej zagadki
Oczywiście elementy, które nie pasują do zimowych klimatów to: klapki, strój kąpielowy, koszulka z krótkim rękawem, koło do pływania i parasol plażowy.
Rozwiązanie zagadki fotograficznej
Zdjęcie z naszej wtorkowej zagadki przedstawia łomżyński finał WOŚP, który odbył się na Starym Rynku.
W tym roku finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 31 stycznia, a pieniądze zbierane będą dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.
Polecamy ==>> https://www.wosp.org.pl/
oraz z Łomży ==>>WOŚP Łomża
piątek, 29 stycznia 2021
Jak być asertywnym - dowiesz się z najnowszej publikacji
W księgozbiorze Filii nr 6 można też znaleźć różnego rodzaju poradniki. Jedną z nowości z tej tematyki jest książka Doroty Gromnickiej „Asertywność w praktyce. Jak się zachować w typowych sytuacjach”. Autorka, psycholog i psychoterapeutka, wyjaśnia czym jest asertywność, jak powinna ona wyglądać we wzajemnych relacjach, nie tylko w sferze rodzinnej, ale też zawodowej i społecznej. Pokazuje to na przykładach wybranych z codziennego życia, często rozpisanych na dialogi, z dokładnymi komentarzami i analizą danej sytuacji, ze szczególnym naciskiem na to, jak asertywnie rozwiązać określony problem: dotyczący spraw rodzinnych, ale też czasem tak kłopotliwych jak rozmowa o podwyżce, awansie, zgłaszanie skargi czy reklamacji.
czwartek, 28 stycznia 2021
"Czytanie na śniadanie" i bajki o zwierzętach
Poznajcie "Zimowe przygody Jeżyka spod Jabłoni", który spotyka śniegowego jegomościa. Zapraszamy do wysłuchania opowiadania ==>> "Bałwan"
Gdybyście chcieli poznać więcej przygód Jeżyka i jego przyjaciół, odwiedźcie naszą bibliotekę.
środa, 27 stycznia 2021
Zimowe zagadki
Co tutaj nie pasuje? Które elementy na pewno nie powinny znaleźć się na zimowym obrazku? Oczywiście zagadka jest łatwa, a odpowiedź ukaże się już w najbliższą sobotę.
wtorek, 26 stycznia 2021
poniedziałek, 25 stycznia 2021
Podróże nie tylko po literaturze
Zimą spotkać można piękne ptaki bytujące u nas o tej porze roku, między innymi gile, jemiołuszki czy orzechówki. Przylatują do nas z północy i towarzyszą nam przez całą zimę, możemy więc podziwiać je do czasu ich odlotów. Polecamy wiersz Joanny Kulmowej "Gile jak maki".
Zachęcamy też do wykonania gila z papieru.
niedziela, 24 stycznia 2021
Krzysztof Kamil Baczyński - nie tylko poeta
Rok 2021 ogłoszony został Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Platforma WFDIF.Online przedstawia fabularyzowany dokument pt. "Do potomnego" w reżyserii Antoniego Krauze, który opowiada o wojennych losach poetów: K.K. Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Andrzeja Trzebińskiego, Zdzisława Stroińskiego i ich środowiska w okupowanej i powstańczej Warszawie. W roli Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wystąpił Janusz Radek. Film ukazuje walkę poetów jako żołnierzy Polski walczącej. W filmie wykorzystano między innymi wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego: "Pioseneczka", "Elegia o...", "Niebo złote ci otworzę".
Polecamy ==>> "Do potomnego"
sobota, 23 stycznia 2021
Rozwiązanie zagadki fotograficznej
Sakralny budynek z naszej wtorkowej zagadki, to oczywiście łomżyńska katedra, piękny przykład mazowieckiego gotyku. Znajduje się ona w centrum miasta, niedaleko Starego Rynku.
piątek, 22 stycznia 2021
Urodziny poety
22 stycznia 1921 roku w Warszawie urodził się Krzysztof Kamil Baczyński, w tym roku obchodzimy więc 100 rocznicę urodzin poety. Już jako uczeń gimnazjum zaczął pisać wiersze. Należy do "Pokolenia Kolumbów", do którego należeli również Tadeusz Gajcy czy Tadeusz Borowski. Brał udział w powstaniu warszawskim, był żołnierzem Armii Krajowej. W czasie okupacji wydał cztery tomiki wierszy. Zginął w czwartym dniu powstania warszawskiego, 4 sierpnia 1944 r. od kuli niemieckiego snajpera, na posterunku w Pałacu Blanka. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej i Medalem za Warszawę.
Polecamy tomiki poety dostępne w naszej bibliotece oraz stronę internetową, gdzie można przeczytać więcej o autorze ==>> https://culture.pl/pl/tworca/krzysztof-kamil-baczynski
Autor kultowego komiksu nie żyje
Popularny Papcio Chmiel czyli Henryk Jerzy Chmielewski twórca komiksowych przygód "Tytusa, Romka i A'Tomka" w wieku 97 lat odszedł do wieczności. 7 czerwca tego roku skończyłby 98 lat. Urodził się w Warszawie, brał udział w powstaniu warszawskim, swoją karierę graficzną rozpoczął już w wojsku. Współpracował ze "Światem Młodych", gdzie ukazywały się jego komiksy o Tytusie. Polecaliśmy już komiksy tego autora, ponawiamy polecenie ==>> Tytus-w-bibliotece
Kajko i Kokosz w naszej bibliotece
„Kajko i Kokosz” Janusza Christy (1934-2008) to obok przygód Tytusa, Romka i A'tomka Henryka Jerzego Chmielewskiego, jedna z najpopularniejszych polskich serii komiksowych. Od kilkudziesięciu lat bawi kolejne pokolenia czytelników i jest regularnie wznawiana. Doczekała się też kontynuacji oraz gier, a tom „Sztuka latania” jest nawet lekturą szkolną, co w jeszcze w latach 70. czy 80. ubiegłego wieku było nie do pomyślenia. A wszystko zaczęło się w roku 1958 w gazecie „Wieczór Wybrzeża”, w której Janusz Christa zaczął publikować komiksowe paski: najpierw przygody Kajtka-Majtka, następnie marynarzy Kajtka i Koka, w tym słynną serię „W kosmosie”, drukowaną w latach 1968-1972. Ten duet stał się punktem wyjścia do stworzenia postaci słowiańskich wojów Kajko i Kokosza. „Złoty puchar”, „Szranki i konkury” i „Woje Mirmiła” ukazywały się najpierw lokalnie i w odcinkach, w postaci albumów wyszły dopiero w połowie lat 80., na fali sukcesu późniejszych tomów. Ogólnopolską popularność Janusz Christa zdobył w roku 1975, kiedy to w harcerskiej gazecie „Świat Młodych” zaczęto publikować w całostronicowych odcinkach jego pierwszy barwny komiks „Szkoła latania”. Kajko i Kokosz, Mirmił, Lubawa, Hegemon, Kapral i Zbójcerze, Łamignat i Jaga oraz smok Miluś od tego czasu regularnie gościli na łamach „Świata Młodych” oraz magazynu komiksowego „Relax”. Komiksy z lat 1975-1984 „Wielki turniej”, „Na wczasach”, „Skarby Mirmiła”, „Cudowny lek”, „Festiwal czarownic” i „Dzień Śmiechały” z przygodami Kajka i Kokosza to Christa klasyczny i jedyny w swoim rodzaju, chociaż autor nie unikał powtórzeń pomysłów ze swych wcześniejszych dzieł. Od roku 1981 zaczęły się ukazywać nie tylko w gazecie, ale też w formie oddzielnych albumów, ciesząc się dzięki temu jeszcze większą popularnością, co trwa do dnia dzisiejszego. W naszych zbiorach nie brakuje oczywiście przygód Kajtka i Koka oraz Kajka i Kokosza – zachęcamy do ich wypożyczania młodszych i starszych Czytelników, bo ta seria zapisała się już złotymi zgłoskami w historii rodzimej popkultury.