Przedstawiamy zabawę z drzewami, by poznać drzewo ==>> Zakręć ruletką ,a następnie przeczytaj o nim dostępne poniżej informacje. Zapraszamy też do korzystania z książek o drzewach, które znajdują się w naszej bibliotece.
Brzoza brodawkowata - rozpoznać ją łatwo po białej korze, trójkątne liście są ząbkowane na górze, a u nasady całobrzegie. Młode gałęzie są gęsto pokryte szorstkimi i lepkimi brodawkami. To od nich pochodzi nazwa brzoza brodawkowata. Owocami brzozy są maleńkie orzeszki z cienkimi skrzydełkami, które wiatr przenosi w różne miejsca.
Dąb szypułkowy - ma ciemnozielone, grube, skórzaste liście, brzegiem klapowane, o klapach zaokrąglonych. Ogonki liści są tak króciutkie, że prawie niewidoczne. Owoce dębu szypułkowego, czyli żołędzie, są zagłębione w twardych miseczkach i osadzone na długich łodyżkach, zwanych szypułkami.
Jarząb pospolity - zwany najczęściej jarzębiną może by drzewem albo krzewem. Rośnie w lesie, zaroślach, przy drodze i w parku. Jego pierzaste liście składają się z kilkunastu małych, podłużnych listków. Jesienią i zimą owoce jarzębiny są cennym pokarmem dla sikorek, drozdów, gili, jemiołuszek oraz wiewiórek, saren, dzików i borsuków.
Jodła pospolita - szyszki, kiedy są już dojrzałe mają 10 - 15 cm długości i 3 - 5 cm grubości. Igły płaskie, na końcu tępe lub wcięte, od spodu z dwoma niebieskobiałymi paskami. Igły wyrastają w dwóch mniej lub bardziej wyraźnych rzędach. Szyszki rosną pionowo w górę.
Kasztanowiec zwyczajny - wiosną ma kosmato owłosione młode liście, później gęstą koronę i wspaniałe kwiaty. Ich białe kwiatostany przypominają uczniom i studentom, że rok szkolny dobiega końca. Liście kasztanowca są duże, w kształcie dłoni, pięcio- lub siedmio- palczaste, osadzone na długich ogonkach. Jesienią z kolczastych zielonych kul wydostają się błyszczące, brązowe nasiona, zwane kasztanami.
Klon pospolity - ma duże liście z ostro zakończonymi klapami i długimi ogonkami, przypominające kształtem dłoń. Jesienią liście ładnie przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono. Owoce klonu to dwa okrągłe, zrośnięte ze sobą orzeszki, które maja płaskie skrzydełka, zwane "noskami".
Lipa drobnolistna - ma gęstą, zaokrągloną koronę i delikatnie ząbkowane liście w kształcie serca. Występuje przy drogach, w parkach, przy domach, dziko rośnie w lasach liściastych dębowo - grabowych i w zaroślach. Jej żółtawe, niepozorne kwiaty pojawiają się w lipcu i wydają przyjemna woń. To od nich pochodzi nazwa tego miesiąca. Lipa jest długowieczna - może dożyć 1000 lat i więcej.
Olsza czarna - inna nazwa to olcha. To wysokie drzewo o długim i prostym pniu. Ma drobne, prawie kuliste, czarne szyszeczki, które pozostają na drzewie przez całą zimę. Najpierw są zielone, a później - podczas dojrzewania - ciemnieją. Kiedy jesienią większość drzew żółknie, liście olszy opadają zielone.
Robinia akacjowa - jej gałęzie są uzbrojone w parzyste, ostre i sterczące ciernie. Do Polski robinia przywędrowała z Ameryki Północnej. Liście robinii są pierzaste, całobrzegie i mają owalny kształt. Białe, pachnące kwiaty są zebrane w zwisające grona. Ich przyjemny zapach wabi pszczoły i trzmiele.
Sosna zwyczajna - dojrzałe szyszki mają długość od 2,5 do 7 cm, igły 2,4 - 8 cm, lekko skręcone, kora jest czerwonawa, przynajmniej w 1/3 części pnia, korona ma kształt parasolowaty. Samotne sosny mają rozłożyste, dosyć gęste korony. 60 - letnia sosna produkuje w ciągu doby tyle tlenu, ile wynosi dobowe zapotrzebowanie tego pierwiastka dla 3 osób.
Świerk pospolity - dojrzałe szyszki wiszące o długości do 15 cm. Igły czterokanciaste, wyrastające dookoła pędu, po opadnięciu pozostają wypukłe poduszeczki. Rośnie na glebach kamienistych, wilgotnych i lekko kwaśnych.
Wierzba biała - najlepiej rośnie w wilgotnych lasach, nad brzegami rzek, jezior, strumieni i na podmokłych terenach. Jej wydłużone liście mają kształt lancetowaty i delikatnie piłkowane brzegi,a od spodu są pokryte srebrzystymi włoskami.
Zadbaj o swoje otoczenie! Profesjonalna pielęgnacja i wycinka drzew to inwestycja w bezpieczeństwo i estetykę. Wybierz troskę o środowisko! https://debowypatrol.pl/
OdpowiedzUsuń