GODZINY OTWARCIA: PN, WT, CZW. PT. 10-18; ŚRODA 8-16; SOBOTA 9-14
czwartek, 31 grudnia 2020
"Czytanie na śniadanie" z wróżką, która spełnia życzenia
Każdy pragnie, by spełniły się jego marzenia, posłuchajcie o wróżce, która spełniała wszelkie życzenia i czy na pewno wszyscy byli z tego powodu szczęśliwi ==>> "Za dobra wróżka"
środa, 30 grudnia 2020
"Strojne święta na fotografii" - podsumowanie konkursu
Dziękujemy Wam za wzięcie udziału w konkursie na ozdobę, stroik, dekorację świąteczną. Cieszymy się, że chciało się Wam nieco popracować, poświęcić swój czas, by wykonać przepiękne prace związane ze świętami Bożego Narodzenia. Jesteście wspaniali i wszyscy zasługujecie na docenienie. Prace oceniała komisja w składzie: p. Izabela Cierpikowska - instruktor ds. folkloru i plastyki w ROK, p. Jacek Piłaszewicz - fotograf z Foto Partner oraz Elżbieta Piasecka - Chamryk - bibliotekarka z Filii Nr 6 MBP. Gratulujemy Wam zdolności i pomysłów. Wyniki są następujące:
I nagroda - Aleksander Piaścik
II nagroda - Natalia Milewska
II nagroda - Krystian Kordaszewski
III nagroda - Marcelina Włodkowska
Wyróżnienie - Klara Godlewska
Wyróżnienie - Julia Godlewska
Zapraszamy do biblioteki po odbiór nagród.
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9 - 17. Przypominamy o przerwie technicznej 12:00 - 12:30
W sylwestra, 31 grudnia, pracujemy do godziny 14:00, a w styczniu godziny pracy pozostają bez zmian.
Jan Kulka - 20 rocznica śmierci poety
20 lat temu zmarł Jan Kulka, wybitny poeta. Od 1977 roku związany z Łomżą. To dzięki niemu w 1981 roku Łomżę odwiedził Czesław Miłosz, a jego dorobek poetycki cieszy się wciąż zainteresowaniem czytelników w całym kraju. W naszej bibliotece również znajdują się tomiki z poezją Jana Kulki, zachęcamy do ich wypożyczania.
wtorek, 29 grudnia 2020
Łomżyńska zagadka fotograficzna
Na pewno wszyscy wiedzą, gdzie w Łomży znajduje się ruchoma szopka bożonarodzeniowa. Jeśli jednak nie, już w sobotę można sprawdzić odpowiedź na naszym blogu.
poniedziałek, 28 grudnia 2020
niedziela, 27 grudnia 2020
Zimowe opowieści
Dla tych, którzy lubią zimę, śnieg i zimowe zabawy polecamy książki o tej tematyce. Skoro śniegu nie ma, można o nim chociaż poczytać...
Julian Tuwim wspomnienie
Julian Tuwim kojarzony jest głównie z literaturą dla dzieci, ale pisał i dla dorosłego czytelnika, był też tłumaczem, a także kierownikiem literackim kabaretów, m.in. "Qui pro Quo", był również jednym z twórców grupy poetyckiej Skamander, współpracował z Polskim Radiem. W jego rodzinnym mieście znajduje się pomnik - ławeczka przy ulicy Piotrkowskiej 104. Pochowany jest na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Urodził się w Łodzi 13 września 1894 roku, zmarł 27 grudnia 1953 roku.
sobota, 26 grudnia 2020
Odpowiedzi do świątecznych zagadek i ciekawostki o zwyczajach wigilijnych
Rozwiązanie zagadki fotograficznej
Figura Matki Boskiej z dzieciątkiem Jezus znajduje się przed kościołem pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
piątek, 25 grudnia 2020
"Hej kolęda - dzisiaj Święta"
Kolejna świąteczna muzyczna pocztówka od Studia Wokalnego Magdy Sinoff z MDK-DŚT ==>> Aleksander Szymański śpiewa "Hej kolęda - dzisiaj Święta"
Opowiadania nie tylko na święta
Wigilia to wyjątkowy czas również dlatego, że ponoć wtedy nawet zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. Ale książka Jagny Kaczanowskiej „I przemówiły ludzkim głosem” nie traktuje o tym dosłownie, chociaż równorzędnymi bohaterami każdego z zamieszczonych w niej siedmiu opowiadań są zwierzęta. Są one jednak przede wszystkim pretekstem do uświadomienia ludziom w tym świątecznym czasie, że pewne sprawy i wartości są nieprzemijające, zawsze ważne i wciąż aktualne. Dlatego poszukiwania zagubionego kota zbliżą do siebie dwie sąsiadki w różnym wieku, które dotąd praktycznie się nie znały; wigilijny karp wpłynie na poprawę sytuacji w rodzinie po przejściach; śmiertelnie chory chłopczyk odzyska nadzieję, gdy trafi do niego nowa świnka morska; a dwaj bracia, skłóceni przez kilkadziesiąt lat, pogodzą się dzięki osiołkowi z żywej stajenki, bo muszą się nim zaopiekować w kryzysowej sytuacji. Jak widać Boże Narodzenie to nie tylko czas radości, miłości i rodziny, ale też pojednania, możliwego dzięki naszym braciom mniejszym. Zachęcamy do sięgnięcia po tę książkę, dostępną w naszej bibliotece.
„Wiersze rzeczne i dorzeczne”
Artur Szolc to perkusista obecny na
scenie muzycznej od przełomu lat 80. i
90. Sławę zdobył w progresywnym Annalist. Grał też w Delate czy Soulburners, miał
projekt z Robertem Srzednickim, wokalistą i gitarzystą Annalist, a obecnie
współpracuje z grupą Inside Again. Do tego prowadzi własne studio tatuażu
artystycznego Artur Szolc Tattoo, pasjonuje się starymi, amerykańskimi
samochodami, z powodzeniem maluje (okładka najnowszej płyty „Nightmode” Inside
Again to jego dzieło), a do tego również pisze. Efekt to poetycka książeczka
dla najmłodszych „Wiersze rzeczne i dorzeczne”, zrealizowane marzenie autora i
ilustratorki, jego żony Anety o powrocie do czasów beztroskiego dzieciństwa,
zainspirowane przede wszystkim przez trójkę ich pociech. Treść dopełniają
bajeczne ilustracje, a rockowe podejście autora do tematu znamionuje też układ
książki: po 10 wierszach otrzymujemy bowiem bonus, niczym na płycie CD, czyli dodatkowy wiersz
„Zespół rockowy”. Tomik znajduje się oczywiście w naszym księgozbiorze.