poniedziałek, 8 marca 2021

Podróże nie tylko po literaturze

 Polecamy Wam książkę o niezwykłej kobiecie, wielce zasłużonej dla nauki, ale bardzo skromnej. Poznajcie historię Marii Skłodowskiej-Curie.


Urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie, jako piąte dziecko. Imiona Maria Salomea otrzymała po swoich babciach. Nikt nie wiedział wtedy, że odmieni ona świat nauki. 

Maria uczęszczała do siedmioklasowego III Gimnazjum Rządowego w Warszawie, które ukończyła ze złotym medalem. Marzyła o nauce matematyki, fizyki i chemii. Jednak w tym czasie, kiedy Polska była pod zaborami (Warszawa pod zaborem rosyjskim) nie było to możliwe, kobiety nie mogły się kształcić. W 1883 roku Uniwersytet Warszawski, ani żaden inny w Polsce, nie przyjmował kobiet na studia. Studiować mogli tylko mężczyźni.


Maria Skłodowska rozpoczęła studia na paryskiej Sorbonie, było tam wówczas dwa tysiące studentów, w tym tylko 23 kobiety. W 1893 roku uzyskała dyplom na wydziale fizyki. Zajęła wśród studentów pierwsze miejsce. W 1894 roku zrobiła dyplom z drugą lokatą na wydziale matematyki.

Pracowała z Piotrem Curie, za którego wyszła za mąż w 1895 roku.  Mieli dwie córki Irenę i Ewę.


Dzięki skonstruowanym przez Piotra precyzyjnym przyrządom Maria mogła dokładnie mierzyć radioaktywność . Wymyśliła to słowo dla pierwiastków, które wydzielały światło i ciepło.

(Radioaktywność/promieniotwórczość - zdolność do promieniowania jądrowego, które w dużej dawce ma szkodliwy wpływ na żywe organizmy)


Maria Skłodowska-Curie jako pierwsza kobieta na świecie została profesorem fizyki na uniwersytecie. 


10 grudnia 1903 roku Akademia Nauki w Sztokholmie przyznała Nagrodę Nobla za pracę nad radioaktywnością trzem osobom: profesorowi Henri Becquerelowi, Marii Skłodowskiej-Curie i jej mężowi Piotrowi Curie. Po raz pierwszy w historii Polak otrzymał Nagrodę Nobla.

7 listopada 1911 roku Maria ponownie otrzymuje Nagrodę Nobla. Tym razem indywidualnie, z dziedziny chemii.


W lipcu 1916 roku Maria Skłodowska-Curie jako jedna z pierwszych kobiet na świecie zrobiła prawo jazdy.

Ufundowała Instytut Radowy, który dzisiaj funkcjonuje jako Centrum Onkologii imienia Marii Skłodowskiej Curie.

Maria Skłodowska-Curie to jedna z najbardziej znanych i zasłużonych dla świata kobiet. W czasach, w których żyła, kobiety nie mogły się uczyć ani być naukowcami. O ich prawo do nauki, do głosowania i do równego traktowania walczyły wówczas sufrażystki. (sufrażystka - kobieta walcząca o prawa wyborcze kobiet pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku)


Cierpiała na chorobę popromienną (choroba powstała na skutek nadmiernego napromieniowania radioaktywnego). Zmarła we francuskim miasteczku uzdrowiskowym, 4 lipca 1934 roku w wieku 66 lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz